Rozliczenia z urzędem skarbowym zawsze są źródłem stresu i niepewności. Nieustannie zmieniające się przepisy oraz formularze nie ułatwiają nam corocznego złożenia deklaracji. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy w rozliczeniach, aby móc ich uniknąć w przyszłości. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Deklaracje PIT to twardy orzech do zgryzienia dla przeciętnego obywatela. Prawo polskie nakłada na nas obowiązek corocznego rozliczania się z dochodów, ale według niektórych wcale nam tego nie ułatwia. Jeśli nie mamy pojęcia o podatkach, finansach i składaniu deklaracji, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Jego pracownicy wyjaśnią nam zawiłości prawa i formularza deklaracji, pomogą go poprawnie wypełnić i złożyć oraz doradzą, co zrobić z naszymi finansami. Kilka błędów podczas składania deklaracji występuje najczęściej i ich można w prosty sposób uniknąć.
Błędy techniczne- już początki mogą być trudne
Warto poświęcić więcej czasu na poprawne wypełnienie deklaracji, gdyż każdy błąd może wiązać się z koniecznością wizyty w urzędzie skarbowym, karą finansową lub składaniem korekt. Do grupy najczęściej spotykanych błędów należy przede wszystkim zły wybór formularza. I nie chodzi tu jedynie o dobranie odpowiedniego do naszej sytuacji dokumentu (osoba fizyczna, osoba prowadząca działalność, rozliczająca najem itp.), ale również jego najnowszej wersji. Należy zwrócić uwagę na numer indeksu znajdujący się na dole strony, aby mieć pewność, że wypełniamy najnowszą wersję PIT. Aktualnie obowiązujący formularz to podstawa poprawnego złożenia deklaracji. Należy pobrać go ze strony Ministerstwa Finansów lub swojego Urzędu Skarbowego. Jeśli prowadzimy firmę lub korzystamy z odliczeń, musimy pamiętać o dołączeniu właściwej liczby załączników. Równie często zdarza się nam zapomnieć podpisać złożonej deklaracji. Zgodnie z przepisami, nawet jeśli PIT został wypełniony poprawnie, jest on nieważny bez podpisu. Jest on gwarancją prawdziwości podanych przed podatnika danych. W przypadku braku podpisu pracownik urzędu skarbowego może wezwać nas do jego uzupełnienia. Jeśli sami zauważymy brak wcześniej, możemy złożyć deklarację ponownie z wyjaśnieniem przyczyny ponownego jej wysłania.
Błędy w treści i w obliczeniach
Równie często zdarza nam się popełnić błędy w treści składanej deklaracji. Od braku zaznaczenia właściwych kratek (cel złożenia PIT, opcji rozliczania się samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem, czy choćby wersji deklaracji: pierwotna, czy korekta) po wpisanie złego numeru NIP (np. pracodawcy a nie swojego) lub PESEL, lub wskazanie niewłaściwego identyfikatora (prowadząc firmę wpisujemy NIP, rozliczając się z małżonkiem podajemy jego PESEL). Należy zwrócić uwagę na przenoszenie danych z innych dokumentów oraz na wszelkie prowadzone samodzielnie obliczenia. Duża część spotykanych błędów dotyczy też zaokrąglania kwot. Podstawę obliczenia podatku, jak i sam podatek, zawsze zaokrąglamy do pełnego złotego. Jeśli końcówka kwoty to mniej niż 50 gr, to grosze pomijamy, jeśli wynosi 50 gr lub więcej to zaokrąglamy w górę. Podatnikom zdarza się również błędne wykazywanie zaliczek oraz błędne rozliczenie ulg podatkowych (np. dotyczących Internetu). Czasami chcąc przekazać 1% z podatku, zapominamy o KRS organizacji czy zaokrąglaniu kwoty. W dzisiejszych czasach zdarzają się też błędy przy wysyłaniu formularzy przez Internet. Przy jakichkolwiek wątpliwościach lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Zaoszczędzimy dzięki temu i czas i nerwy.